Jak to tedy skutečně bylo....

16. ledna 2009 v 19:56 | krysoletka |  Celebrity

Letos 22. ledna přišel filmový svět o jeden z největších hereckých talentů naší doby... Osmadvacetiletý Heath Ledger byl totiž nalezen mrtvý ve svém bytě, předávko­vaný léky. Jenom několik měsíců předtím dokončil práci na novém Batmanovi. Díky strhujícímu výkonu bude zřej­mě teprve druhým hercem v historii pře­dávání Oscarů, nominovaným in memoriam.

Ten, kdo film Batman - Temný rytíř viděl, musel se při zprávě o Heathově smrti otřást hned dvakrát. Heath Ledger totiž svou postavu šíleného, schizofrenického masového vraha Jokera jen nehrál - on se do něj převtělil. Mimo plátno byl ale Heath urputný mladý muž, který filmu dával všechny svoje síly a ženám celé srdce.

Zkrocená hora, nezkrocený Heath

Heath Ledger se narodil 4. dubna v roce 1979 v australském Perthu. V australské televizi a filmu byl vidět ještě jako puberťák, v devatenácti se přestěhoval do Spojených států. Do své předčasné smrti si stihl zahrát v devatenácti filmech a z malých rolí se postupně prokousával do větších a větších. Pokud jste si ho už nevšimli v Patriotovi či Plesu příšer, nebo vám ušel jeho Příběh rytíře, oscarová Zkrocená hora režiséra Anga Leea vám prostě uniknout nemohla!

Drsný, dojemný a něžný snímek o milos­tném vzplanutí dvou osamělých kovbojů na bohem zapomenutých pastvinách Wyomingu uchvátil diváky i kritiky a režisér si (zřejmě po právu) dodnes myslí, že kdyby film neřešil 'problémovou' homosexuali­tu, ke třem přiklepnutým Oscarům za režii, hudbu a adaptaci předlohy by jedna zlatá soška přibyla i za nejlepší film. Mimochodem - od diváků MTV dostal Heath Ledger spolu se svým hereckým protějškem a kamarádem Jakem Gyllenhaalem cenu za nejlepší líbací scénu roku. Zkrocená hora ale život mladého herce převrátila také jinak.

Během natáčení Zkrocené hory v červnu se seznámil s Michelle Williams, svojí budoucí životní partnerkou a matkou jeho dítěte... Také jejich role byly stylové: Michelle hrála Heathovu manželku, která zjistí, že ji podvádí s mužem. Zamilování to bylo jak vystřižené z romantického filmu - a netrvalo dlouho (přesněji půl roku) a Michelle otě­hotněla. Heath vypadal šťastně, zamilovaně, ale oproti zvykům americké tradiční společnosti si Michelle nevzal. "Nepotřebuju nějaký papír, který by legalizoval moji lásku.

Pravá láska vám dá pocit, že jste toho druhého už někdy potkali... Michelle je moje druhá polovina, jsme spolu jako dvě semínka v lusku," prohlásil tehdy. Že Michelle několikrát velice nenápadně prohlásila, že o svatbě snila už jako malá holčička, a že s novináři o něm mluvila jako o svém manželovi, herec nijak neřešil. Jejich dcerka Matilda Rose se narodila v říjnu následujícího roku a za kmotra jí šel Jake Gyllenhaal.

Temný nepřítel - nespavost a prášky

Z Heatha se mezitím stala nová tvář hollywoodského herectví. Prodal svou rezidenci v rodné Austrálii a přestěhoval se do Brooklynu do bytu Michelliných rodičů. Fakt ale je, že by se stěhoval i bez Michelle - vyhnaly ho totiž problémy s obtěžujícími paparazzi. Dokonce jednoho údajně poplival (což ale veřejně vyvrátil). Na veřejnosti se Heath choval vůbec trochu rozpustile. Když se například smál na pódiu během předávání jedné z cen za Zkrocenou horu, hned se o něm psalo, že si z gayů dělá legra­ci. "Byla to jenom tréma," bránila se tehdy mladá celebrita.

Tragédie byla, že své skutečné problémy Heath ven netahal. Potíže se spánkem Heatha Ledgera trápily po mnoho let. Řešil je na první pohled nejjednodušší cestou: medikamenty. Jinými medikamenty. Jejich kombinacemi. Ve výsledku si ovšem ubližoval - když spal, nespal kvalitně a přes den jel na uměle nabuzenou energii. O jeho nespavosti věděla i Michelle Williams: "Problémy se spánkem měl, co jsem ho znala. Zároveň měl až příliš moc energie.

V hlavě se mu to pořád převracelo a on to nedokázal zastavit." Další věc, kterou Heath nedokázal zastavit, byl konec jeho vztahu. Ještě v lednu loňského roku to podle snubního prstýnku na Michellině ruce dokonce vypadalo, že se herecký pár tajně vzal. V březnu se ale spo­lu dohodli na přátelském rozchodu. Bulvár se pak snažil herce spárovat s několika modelkami a mimo jiné s anorektickou celebritkou Mary-Kate Olsen. Nová velká láska už Heatha ale do jeho smrti nepotkala.

Posoudí mě podle mých filmů

V atmosféře krachu vztahu a tělesného a duševního vyčerpání točil Heath Ledger svůj poslední dokončený film, Batmana - Temného rytíře. Aby se na roli Jokera připravil, zavřel se na měsíc na hotelový pokoj, úplně sám, jen s myšlenkami na roli maniakálního vraha a s deníkem, do kterého si psal své pocity. Síly temnot si na něm vybraly opravdu krutou daň - připravily ho o poslední zbytek spánku. "Minulý týden jsem v průměru spal asi tak dvě hodiny...

Nemohl jsem přestat přemýšlet. Tělesně jsem byl strašně vyčerpaný, ale můj mozek pořád jel," svěřil se během natáčení. Tehdy užíval tak dva až tři prášky na spaní každou noc - stejně se ale po hodině probouzel s bušícími myšlenkami. Temného rytíře sice ještě dokončil, ale konce natáčení nového filmu s Terrym Gilliamem se už nedožil. Z Londýna, kde točil, si do New Yorku přivezl onemocnění dýchacích cest, které ještě víc ztěžovalo spánek...

Podle jeho hereckého kolegy Christophera Plummera měli sice rýmu všichni, protože pracovali za hrozných podmínek v noci a vlhké zimě, ale u Heatha to nebyla jen rýma. "Podle mě přecházel zápal plic, ale nevšiml jsem si, že by bral antibiotika. V jednom kuse mluvil o tom, že nemůže, vůbec nemůže spát..." Mrtvé tělo Heatha Ledgera bylo nalezeno ve tři čtvrtě na tři odpoledne v posteli v jeho čtyřpatrovém loftu v newyorském Soho. Podle oficiálního výsledku pitvy zemřel na vražednou kombinaci prášků proti bolesti, na spaní, antidepresiv a dalších...

Jeho bývalé lásce Michelle Williams tato zprá­va zlomila srdce. "Mám doma malou holčičku, která je přesný obraz svého táty. Vychovám ji tak, aby na něj měla ty nejlepší vzpomínky," prohlásila na pohřbu. A jak o smrti přemýšlel Heath Ledger? "Žádná suma na světě nezmění, co dělám na place mezi povely akce a stop... Peníze jsem neměl nikdy a taky mi nikdy nechyběly. Až umřu, peníze si s sebou nevezmu. Žít budou moje filmy - podle nich pak lidi posoudí, co jsem byl za člověka."


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nikkol, tvé SB nikkol, tvé SB | Web | 16. ledna 2009 v 23:44 | Reagovat

je ho škoda... :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama