Tudorovci..

19. února 2009 v 18:52 | krysoletka |  Zajímawosti
Asi nikdo z Vás nemohl přehlédnout nový "seriál" Tudorovci..
Mě osobně nadchnul!!!
Ani minutu mě nenechá v klidu,když se na něj dívám!
Je to lepší než horor,komedie..
Prostě historický filmy..:D
A hlavně se nemůžu dočkat poprav manželek..které slibují na konci 2. řady!

A tady pár informací..Kdo to byl Jindřich VIII. Tudor..???

Jindřich VIII. Tudor


Anglický král

Datum narození: / datum úmrtí:
28.06.1491 / 28.01.1547
Místo narození:
palác Greenwich, Anglie
Znamení:rak

Životopis:
Jindřich VIII. Tudor (28. června 1491 - 28. ledna 1547), syn Jindřicha VII. Tudora, byl v letech 1509-1547 anglickým králem a zakladatelem anglikánství.

Původně potíral Lutherovu reformaci. Za tento skutek mu v roce 1521 papež udělil titul Defensor fidei, tj. obránce víry.

Později Jindřich VIII. usiloval o rozvod s Kateřinou Aragonskou, což katolická víra neumožňuje. Proto žádal papeže o výjimku, který ji však zamítl. Ve vzdoru proti papeži, aby dosáhl svého rozvodu a nového sňatku, v roce 1533 vyhlásil nezávislost anglické církve na Římu a sám se ustanovil hlavou anglikánské církve.

Rozpustil kláštery, zkonfiskoval majetek katolické církve a tvrdě potlačil duchovenstvo setrvávající v loajalitě k papeži. Z duchovních se stali státní úředníci, anglikánští biskupové zasedli v parlamentu. Svou moc opíral o tzv. "middle classes" - střední vrstvy, to znamená podnikavé měšťanstvo a střední a drobnou šlechtu, která mu zachovala loajalitu.

Jindřich VIII. byl šetkrát ženatý. První manželství se španělskou infantkou Kateřinou Aragonskou bylo rozvedeno poté, co mu královna již nedokázala porodit syna. Z tohoto svazku pocházela jediná dcera, pozdější anglická královna Marie Tudorovna, zv. Krvavá. Ostatní děti se narodily buď předčasně nebo mrtvé. Druhou choť, anglickou šlechtičnu Annu Boleynovou, která mu porodila další dceru, budoucí královnu Alžbětu, nechal Jindřich popravit pro cizoložství. Třeté manželka Jana Seymourová pocházela rovněž z anglické šlechty. Zemřela po porodu jediného Jindřichova syna Eduarda, který se stal jako Eduard VI. královým následníkem. Další manželství zůstala bezdětná. Se čtvrtou manželkou, nepohlednou Němkou Annou Klevskou, se král brzy rozvedl. Pátou choť, anglickou šlechtičku Kateřinu Howardovou, nechal rovněž popravit. Teprve šestá, poslední manželka, anglická šlechtična Kateřina Paarová, krále přežila.

Zanedlouho se můžete těšit na Kateřinu a Annu..nee že mi někdo vyfouknete téma :D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Sleduješ Tudorovce??

Ano 0% (0)
Ne 100% (1)

Komentáře

1 nikkol, tvé SB nikkol, tvé SB | Web | 19. února 2009 v 22:31 | Reagovat

ty jo, 2 z 6 manželek nechal popravit...se divím, že ta poslední do takového rizika šla :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama