Tudorovci Part II.

23. února 2009 v 19:45 | krysoletka
Momentální "přítelkyní" Jindřicha VIII. v seriálu na Nově je Anna Boleynová,
která teda zrovna trpí morem..chudinka :)
Ale co,snad vydrží,než si to stihnete přečíst :D

Anna Boleynová

Anglická královna a manželka krále Jindřicha VIII.

Datum narození: / datum úmrtí:
1507 / 1536

Anna Boleynová byla druhá manželka Jindřicha VIII. narodila se kolem roku 1501, jako dcera sira Thomase Bolena a Alžběty Hawardové, sestry vévody z Norfolku.
Otec dopřál Anně vynikající vzdělání. Studovala v Bruselu, v roce 1514 odcestovala do Francie a tu opustila v roce 1521 hlavně proto, že jí otec naplánoval sňatek s Jakešem Buttlerem, který byl dědicem hraběcího titulu.

Anna nebyla krásná podle tehdejších měřítek, přesto byla daleko výraznější než ostatní dvorní dámy na dvoře královny Kateřiny. Oproti Kateřině byla Anna vysoká, štíhlá
a pružná. Do Anny se zamiloval lord Henry Percy z významného anglického rodu. Ona mu jeho lásku opětovala. Jejich vztahu však nebylo přáno. Otec stále doufal, že se Anna provdá za Buttlera, z toho ale nakonec z finančních důvodů sešlo.

Anna byla velmi vzdělaná, vynikala pohotovou řečí a humorem. Tím k sobě přitahovala muže. Mezi její nápadníky se zařadil i Jindřicha VIII. Do tehdy pětadvacetileté Anny se bezhlavě zamiloval. Anna byla opakem Jindřichovy manželky. Kateřině bylo čtyřicet jedna let a její krása
uvadala. Pětatřicetiletý Jindřich VIII. se cítil ještě plný síly. V roce 1526 byl na vrcholu slávy. Nadbíhal Anně, jak se jen dalo. Ta se ale nedala hned obměkčit. Nechtěla být pouze milenkou, chtěla se stát královnou.

Anna byla ženou dvou tváří: na jedné straně jemná, se smyslem pro umění a touhou po vzdělanosti, na druhé drsná, sobecká s touhou po moci.

Život v 16.století byl drsný, smrt a mučení všudypřítomné. Veřejné popravy nevzbuzovaly v lidech soucit. Anna byla zahleděná do sebe a šla si tvrdě za svým cílem.
Jindřich se v roce 1527 rozhodl zbavit manželky Kateřiny. Anulování manželství nebylo v té době ale jednoduché. Snažil se najít nějaký důvod k rozvodu. Našel ho v Bibli, kde se praví: "Kdyby někdo pojal ženu svého bratra, znamená to znečištění. Odkryl tím nahotu svého bratra a zůstane bezdětný." Jindřich VIII. si začal namlouvat, že manželstvím s Kateřinou zhřešil, protože byla ženou jeho bratra. Jako trest mu Bůh odepřel syna.
Papež Kliment Vll. nesouhlasil s Jindřichovým rozmarem, obával se reakce císaře Karla V., synovce Kateřiny.

Kateřina se Jindřichovi postavila na odpor. Ten ji prosil, vyhrožoval, zahrnoval výčitkami, ale marně, trvala na právoplatnosti jejich manželství. Z velkého stresu onemocněla, ale to Jindřicha nezajímalo. Anna Jindřichovi vyčítala, že se nedokáže Kateřině postavit, byla si ale jistá svým vítězstvím. Jindřich se k ní na veřejnosti choval jako ke své ženě a ona se chovala jako královna. Její výbuchy hněvu a kritika ostatních způsobily, že měla mnoho nepřátel. Lid uznával jako právoplatnou manželku Jindřicha Kateřinu. Ta doufala, že se král své milenky nasytí a vrátí se k ní. Zanedlouho ale musela odcestovat do The More Herlfordshiru. Anna byla konečně uznána jako Jindřichova družka.

Král byl pod velkým vlivem Anny. V prosinci 1532 oznámila, že je těhotná. Jindřich chtěl, aby se syn / byl o něm přesvědčen/ narodil jako legitimní. 25. ledna tedy proběhl sňatek, který oba drželi v tajnosti, protože Jindřich ještě nabyl rozvedený. 23. května prohlásil soud manželství Jindřicha a Kateřiny za neplatné. Tím vešel v platnost sňatek Anna a Jindřicha.
7. září 1533 Anna porodila dceru a Jindřich byl zklamaný. Anna znovu otěhotněla, ale potratila. Bránila králi, aby se stýkal se svou dcerou Mary z manželství s Kateřinou. Nazvala ji bastardem a hrozila, že z ní udělá služku. Uvědomovala si, že pokud neporodí syna, zůstane její postavení nejisté a že dokud žije Mary, není její dcera dědičkou trůnu.
Anna už dávno nebyla tak přitažlivá, jako dříve a začala Jindřichovi překážet.

Koncem roku 1533 si král vyhlédl další dvorní dámu, Janu Seymourovou. Anna vycítila nebezpečí, ale stále ještě věřila, že králi porodí syna, opět ale potratila.
Královo zdraví se zhoršovalo. Kateřina 7. ledna 1536 podlehla rakovině. Král dával dohromady argumenty pro zrušení sňatku, tentokrát s Annou. Nechal ji obvinit z cizoložství a zatknout. Bylo nepravděpodobné, že by Anna krále podváděla vzhledem ke své vypočítavosti a chytrosti. Byla také obviněna z úmyslu zavraždit krále a odsouzena na smrt. Ještě před tím ale nechal Jindřich anulovat jejich manželství a prohlásit dceru Alžbětu za levobočka.

V pátek 19. května 1536 byla Anna popravena. Její tělo bylo pohřbeno v kapli sv. Peter ad Vincula.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nikkol, tvé SB nikkol, tvé SB | Web | 23. února 2009 v 21:55 | Reagovat

tak to je drsné! nejprve se za ni tak "bije" a pak ji nechá popravit..a ještě nevinou...ach jo :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama